In stilte wandelen door bos, heide en zand. Ontmoetingen met wild als damhert, ree, wild zwijn en vos. Kan dat nog in Nederland, zonder de hulp van een boswachter? Geen probleem: de wandelroutes van On Track zijn avontuurlijk en voeren zelden over platgetreden paden. Zelfs op een zonnige zondag heb je bijna het rijk alleen.
Een mooie zondag in de lente. Wandelaars die de natuur graag een beetje voor zichzelf hebben, krijgen dan zo hun bedenkingen. Niet alleen lijkt half Nederland op zondag een ommetje door het bos te maken, ook serieuze wandelaars trekken vooral op deze dag de natuur in en lopen op populaire routes regelmatig in colonne. Daar is weinig van te merken op de On Track-route Veluwe Woestijnen. De talrijke toeristen in startpunt Otterlo gaan blijkbaar linea recta naar het nabijgelegen Nationaal Park De Hoge Veluwe.
Op onze route door het Otterlose Bos, Planken Wambuis, Mosselse Veld en Otterlose Buurtbos is het aangenaam rustig en wordt het stiller naarmate we verder van het dorp verwijderd raken. On Track-routes vallen vaak op door hun creatieve titels. Alleen al op de Veluwe nodigen het Knaagpad, Witte Wievenpad en Kippelijntje uit tot een nadere kennismaking. Wij kiezen echter voor Veluwe Woestijnen. Deze route werd in 2008 tot de mooiste On Track-route verkozen en dat schept verwachtingen.
wandelen over een zandpad tussen bomen door naar de eerste zandvlakte van deze route. Links zien we het hek dat De Hoge Veluwe afsluit, wij steken recht over naar een heuvelrug. De zandvlakte doet nog niet aan als de Sahara, met romantisch ogende zandduinen, maar meer als een 'doorsnee' woestijn, met hier en daar een boom en wat lage begroeiing tussen hard zand. Aan de overkant klauteren we de heuvel op via een klimduin, waarin onze schoenen wel diep wegzakken. Boven aangekomen brengen we onze ademhaling op peil door het advies van de routebeschrijver op te volgen. We draaien ons om, genieten van het uitzicht en hijgen in stilte uit. Iets verderop komen we uit bij een eeuwenoud jeneverbesbos. De bessen in de manshoge struiken geven hun smaak af aan wat vroeger volksdrank nummer 1 was, maar nu vooral een drankje voor fijnproevers is: jenever. Het bos is tevens rustgebied voor het wild, maar bijna bij de rand mogen we er toch even doorheen lopen. We verwachten een bedwelmende geur, maar de bessen zijn nog te groen. Ze worden pas geoogst als ze donkerblauw en rijp zijn.
In het bos dat we nu betreden adviseert de routebeschrijver ons te speuren naar wildsporen. En inderdaad: we lezen de aanwezigheid van wild zwijn af aan slordig omgewoelde bodem en zien diverse wildwissels, smalle paadjes tussen de struiken. En als om de aanwezigheid van het wild te benadrukken, springt vlak bij ons een ree geschrokken op en kijkt vanaf een afstand wantrouwend toe hoe wij onze weg vervolgen. Via de zandvlakte bij Carnegie Cottage komen we terug in Otterlo, waar terrassen en koele drankjes wachten. Dat is dan weer een voordeel van zo'n populair toeristenoord.
Begin- en eindpunt: Otterlo
Lengte: 12 of 20 kilometer
Meer informatie: www.ontrack.nl
Kennismaken met On Track? Nieuwkomers kunnen gratis een route downloaden. Een jaarabonnement kost € 14,99.