Zoek de moordenaar, Vijf kleine biggetjes en Doem der verdenking. Drie van de bijna tachtig boeken van 'queen of crime' Agatha Christie zijn gesitueerd op haar zomerverblijf Greenway House in Devon. Een wandeling over het landgoed brengt je langs de 'plaatsen delict' en laat je kennismaken met een van de mooiste rivieren van Engeland, de Dart.
Langs de oever en hoger tussen de bomen zien we schilderachtige huizen staan. Net als de boodschapper in het boek zijn we op weg naar Greenway House aan de overkant van het water. Het huis staat op een zuidelijke helling en is van hieraf niet te zien. Greenway was tussen 1939 en 1976 het zomerverblijf van Agatha Christie (1890-1976). Later bewoonde haar dochter Rosalind het en tot grote vreugde van de fans van de schrijfster kwam Greenway in 2000 in beheer van National Trust. Na een grondige verbouwing is het nu open voor bezoekers.
We wandelen een stukje Greenway Road op en gaan dan rechtsaf het landgoed op. Greenway House is hoog op de helling gebouwd en al klimmend over het pad ervaren we hoe hoog dat is. Langs het pad staan bankjes, waarop vooral oudere bezoekers dankbaar neerzijgen, zichzelf koelte toe wuivend met een krant. “Isn't it lovely here?”, zuchten ze monter. Er is bij Greenway House slechts beperkt parkeergelegenheid en de meeste bezoekers moeten te voet naar boven.
De wandeling mag dan pittig zijn, de omgeving en de uitkijkjes over de rivier geven alle reden tot regelmatig pauzeren. De tuinen zijn thematisch aangelegd en herbergen dankzij het subtropisch klimaat aan de Engelse zuidkust zelfs tropische bloemen en planten. We staan stil bij de rododendrons langs het pad. Ze spelen een curieuze rol in Zoek de moordenaar. In dit boek reist Hercule Poirot op verzoek van detectiveschrijfster Ariadne Oliver (alter ego van Christie zelf) af naar Nasse House in Devon. De schrijfster is bang dat iemand haar spel 'Jacht op de Moordenaar' tijdens een feest misbruikt om een echte moord te plegen. Poirot legt zijn oor te luister en schrikt er niet voor terug zich in een rododendron te verbergen en gesprekken af te luisteren. Drie moorden weet hij niet te voorkomen, maar uiteraard wel op te lossen. Nasse House is duidelijk herkenbaar als Greenway House.
Om de parkeerdruk in het nabijgelegen dorp Galmpton te beperken, kun je alleen (na reservering vooraf) parkeren op de kleine parkeerplaats bij het landgoed. Bezoekers wordt geadviseerd om per boot, te voet of per fiets te komen (boten vertrekken uit Dartmouth, Totnes en Brixham). Het is ook mogelijk om te parkeren in Dittisham en met een motorbootje de rivier over te steken. Vanaf de parking in Ham Lane wandel je bij laagtij over de drooggevallen rivieroever naar de kade. Bij hoogtij loop je door het dorp. De route via Dittisham is het leukst, maar op drukke dagen is de parkeerplaats snel vol. Reis je per rondvaartboot, dan krijg je er een mooie tocht over de Dart bij! Meer informatie over Greenway.
Het pand werd veelvuldig verbouwd en uitgebreid. Ook de Mallowans (Agatha en haar 2e echtgenoot Max Mallowan) moderniseerden het huis. Zij lieten een vleugel afbreken, een nieuwe badkamer installeren en introduceerden het huidige, lichte interieur. Voor Agatha kwam een droom uit. Zij groeide op in het nabijgelegen Torquay en kende het landgoed uit haar jeugd. Zij noemde het 'the loveliest place in the world' en bracht er zo vaak mogelijk haar vakanties door, omringd door familie en vrienden. Hoewel zij diverse mysteries op Greenway situeerde, ontbreken een schrijftafel en typemachine in het interieur. Agatha Christie was hier voor haar rust en hield zich vooral bezig met tuinieren en het verzamelen van porselein, keramiek, papier-maché, doosjes en wat al niet meer. We moeten na de rondgang weer naar buiten om verder in haar literaire voetspoor te treden.
Het landgoed beslaat 112 hectare en wordt doorkruist door wandelpaden. Speciale routes zijn er niet. De plattegrond in de door National Trust uitgegeven catalogus wijst de weg naar diverse tuinen en uitzichtpunten, maar je kunt evengoed op de bonnefooi aan de wandel gaan. Verdwalen is onmogelijk en hier en daar wijzen bordjes verder de weg. Wij dalen af naar de rivier aan de zuidkant van het landgoed. Hier nemen we een kijkje in de batterijtuin, een bastion vanwaar vroegere bewoners vijandige schepen op de rivier konden beschieten. De kanonnen herinneren aan deze verdedigingsfunctie. Wij bezoeken het als de plaats delict in Vijf kleine biggetjes. Hierin ontrafelt Hercule Poirot een moord uit het verleden door vijf getuigen naar hun herinneringen te vragen.
Schilder Amyas Crale stierf 16 jaar geleden op landgoed Alderbury terwijl hij in de batterijtuin zijn nieuwste liefde portretteerde. Poirot bezoekt de tuin en is onder de indruk van de lichtval. 'Een ogenblik was Poirot verblind door de tegenstelling van licht en schaduw. De Batterij was een kunstmatig verkregen plateau, omringd door kantelen, waarin kanonnen waren geplaatst. Het gaf de indruk alsof het plateau over de zee uitstak. Erboven en erachter stonden bomen, maar aan de zeekant was niets te zien behalve het verblindend blauwe water in de diepte.' Alderbury ligt in het boek aan zee, maar dat is in de beschrijving het enige verschil met Greenway. Het uitzicht vanaf hier op de Dart is eveneens prachtig en we genieten enige tijd van de bedrijvigheid op het water.
Ook wij nemen een kijkje in het botenhuis. Hier brengt het meisje Marlene Tucker in Zoek de moordenaar de middag door tijdens de moordenaarsjacht op Nasse. Zij speelt (en wordt) een slachtoffer van de moordpartij. Poirot vergezelt Ariadne Oliver als deze Marlene thee en taart brengt. 'Ze liepen langs de folly en daalden het pad naar de rivier af. Beneden hen zagen ze de omtrekken van het botenhuis. (...) Een korte, steile helling voerde naar de deur van het botenhuis, dat over de rivier gebouwd was, met een kleine werf en een bergplaats voor boten eronder.' Het verbaast ons niet dat de bewoners van Greenway House zo graag in dit botenhuis zaten.
De lichte kamer boven de bergplaats is ingericht met comfortabele meubels en door de boogvormige ramen heb je onbeperkt zicht op het in de zon schitterende water van de rivier. Er zijn kachels voor koude avonden en op het balkon kun je lekker in de zon zitten. Een plek om ver van de rest van de wereld tot rust te komen, te lezen en te schrijven.
P&O Ferries